AE105E25B61PC-LC
Mfr.Part #
AE105E25B61PC-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 61POS PNL MT
Stock
13
In Stock :
13
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
25-61
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Number of Positions :
61
Contact Type :
Datasheets
AE105E25B61PC-LC
Conesys AE105E25B61PC-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 61 Positions Cadmium C Bayonet Lock
AE105E25B61PC-LC Overview
AE105E25B61PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E25B61PC-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE105E25B61PC-LC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT