AE105E25B61AC
Mfr.Part #
AE105E25B61AC
Description
CONN RCPT MALE 61POS CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
25-61
Ingress Protection :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
61
Primary Material :
Metal
Orientation :
C
AE105E
Voltage Rating :
Contact Finish - Mating :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Datasheets
AE105E25B61AC
Conesys AE105E25B61AC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium C Bayonet Lock
AE105E25B61AC Overview
AE105E25B61AC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E25B61AC Applications
There are a lot of Conesys
AE105E25B61AC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER