AE105E25B61AB
Mfr.Part #
AE105E25B61AB
Description
CONN RCPT MALE 61POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
Ingress Protection :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
Number of Positions :
61
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
B
Color :
Olive Drab
Termination :
Active
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Box
Primary Material :
Metal
Datasheets
AE105E25B61AB
Conesys AE105E25B61AB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium B Bayonet Lock
AE105E25B61AB Overview
AE105E25B61AB Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E25B61AB Applications
There are a lot of Conesys
AE105E25B61AB Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER