AE105E25B24SC
Mfr.Part #
AE105E25B24SC
Description
CONN RCPT FMALE 24POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
24
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Color :
Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
13A, 23A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Voltage Rating :
MIL-DTL-38999 Series I
Termination :
Crimp
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Datasheets
AE105E25B24SC
Conesys AE105E25B24SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium C Bayonet Lock
AE105E25B24SC Overview
AE105E25B24SC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E25B24SC Applications
There are a lot of Conesys
AE105E25B24SC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER