AE105E25B24SB
Mfr.Part #
AE105E25B24SB
Description
CONN RCPT FMALE 24POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Box
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
13A, 23A
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Number of Positions :
24
Product Status :
Active
Color :
Olive Drab
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AE105E25B24SB
Conesys AE105E25B24SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium B Bayonet Lock
AE105E25B24SB Overview
AE105E25B24SB Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E25B24SB Applications
There are a lot of Conesys
AE105E25B24SB Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER