AE105E25B24SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE105E25B24SA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 24POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
24
Ingress Protection :
Termination :
Crimp
Primary Material :
Metal
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Material Flammability Rating :
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Color :
Olive Drab
Package :
Box
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
13A, 23A
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Features :
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Aluminum
Product Status :
Active
Contact Finish - Mating :
Gold
Base Product Number :
AE105E
Voltage Rating :
Orientation :
A
Datasheets
AE105E25B24SA
Conesys AE105E25B24SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE105E25B24SA Overview
AE105E25B24SA Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E25B24SA Applications
There are a lot of Conesys
AE105E25B24SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER