AE105E25B24PC
Mfr.Part #
AE105E25B24PC
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
30
In Stock :
30
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
13A, 23A
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
Termination :
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
25-24
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Box
Voltage Rating :
Number of Positions :
24
Datasheets
AE105E25B24PC
Conesys AE105E25B24PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium C Bayonet Lock
AE105E25B24PC Overview
AE105E25B24PC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E25B24PC Applications
There are a lot of Conesys
AE105E25B24PC Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER