AE105E25B24PA-LC
Mfr.Part #
AE105E25B24PA-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Active
Type :
For Male Pins
Contact Size :
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Package :
Box
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
24
Material Flammability Rating :
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
AE105E25B24PA-LC
Conesys AE105E25B24PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 24 Positions Cadmium A Bayonet Lock
AE105E25B24PA-LC Overview
AE105E25B24PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E25B24PA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE105E25B24PA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT