AE105E25B24PA
Mfr.Part #
AE105E25B24PA
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Number of Positions :
24
Primary Material :
Metal
Shielded
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Voltage Rating :
Package :
Box
Current Rating (Amps) :
13A, 23A
Orientation :
A
Datasheets
AE105E25B24PA
Conesys AE105E25B24PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE105E25B24PA Overview
AE105E25B24PA Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E25B24PA Applications
There are a lot of Conesys
AE105E25B24PA Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER