AE105E25B24BA
Mfr.Part #
AE105E25B24BA
Description
CONN RCPT FMALE 24POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL-DTL-38999 Series I
Termination :
Crimp
Number of Positions :
24
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
AE105E25B24BA
Conesys AE105E25B24BA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE105E25B24BA Overview
AE105E25B24BA Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E25B24BA Applications
There are a lot of Conesys
AE105E25B24BA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER