AE105E25B19SA-LC
Mfr.Part #
AE105E25B19SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Material Flammability Rating :
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
19
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
12
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Box
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Features :
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
AE105E25B19SA-LC
Conesys AE105E25B19SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 19 Positions Cadmium A Bayonet Lock
AE105E25B19SA-LC Overview
AE105E25B19SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E25B19SA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE105E25B19SA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT