AE105E25B19P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE105E25B19P
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Base Product Number :
AE105E
Product Status :
Active
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Ingress Protection :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
19
Current Rating (Amps) :
23A
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Package :
Box
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
Primary Material :
Metal
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Voltage Rating :
Shell Material :
Aluminum
Features :
Datasheets
AE105E25B19P
Conesys AE105E25B19P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE105E25B19P Overview
AE105E25B19P Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E25B19P Applications
There are a lot of Conesys
AE105E25B19P Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER