AE105E23B55SA
Mfr.Part #
AE105E23B55SA
Description
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Number of Positions :
55
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
AE105E23B55SA
Conesys AE105E23B55SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE105E23B55SA Overview
AE105E23B55SA Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E23B55SA Applications
There are a lot of Conesys
AE105E23B55SA Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER