AE105E23B55BA
Mfr.Part #
AE105E23B55BA
Description
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
55
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Orientation :
A
Datasheets
AE105E23B55BA
Conesys AE105E23B55BA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE105E23B55BA Overview
AE105E23B55BA Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E23B55BA Applications
There are a lot of Conesys
AE105E23B55BA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER