AE105E23B55B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE105E23B55B
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
Ingress Protection :
Shell Size - Insert :
23-55
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Base Product Number :
AE105E
Material Flammability Rating :
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
Features :
Number of Positions :
55
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Package :
Box
Datasheets
AE105E23B55B
Conesys AE105E23B55B
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE105E23B55B Overview
AE105E23B55B Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E23B55B Applications
There are a lot of Conesys
AE105E23B55B Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER