AE105E23B55AA
Mfr.Part #
AE105E23B55AA
Description
CONN RCPT MALE 55POS CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Number of Positions :
55
Datasheets
AE105E23B55AA
Conesys AE105E23B55AA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE105E23B55AA Overview
AE105E23B55AA Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E23B55AA Applications
There are a lot of Conesys
AE105E23B55AA Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER