AE105E23B53SA-LC
Mfr.Part #
AE105E23B53SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Base Product Number :
AE105E
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Material Flammability Rating :
Orientation :
A
Flange
Contact Type :
53
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Datasheets
AE105E23B53SA-LC
Conesys AE105E23B53SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 53 Positions Cadmium A Bayonet Lock
AE105E23B53SA-LC Overview
AE105E23B53SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E23B53SA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE105E23B53SA-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT