AE105E23B53S
Mfr.Part #
AE105E23B53S
Description
CONN RCPT FMALE 53POS CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
23-53
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AE105E23B53S
Conesys AE105E23B53S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE105E23B53S Overview
AE105E23B53S Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E23B53S Applications
There are a lot of Conesys
AE105E23B53S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER