AE105E23B53P
Mfr.Part #
AE105E23B53P
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
AE105E23B53P
Conesys AE105E23B53P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE105E23B53P Overview
AE105E23B53P Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E23B53P Applications
There are a lot of Conesys
AE105E23B53P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER