AE105E23B53B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE105E23B53B
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 53POS CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
Contact Finish - Mating :
Termination :
Crimp
Package :
Box
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Base Product Number :
AE105E
Ingress Protection :
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Bayonet Lock
Features :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating :
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
Shell Size - Insert :
23-53
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
53
Material Flammability Rating :
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
AE105E23B53B
Conesys AE105E23B53B
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE105E23B53B Overview
AE105E23B53B Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E23B53B Applications
There are a lot of Conesys
AE105E23B53B Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER