AE105E23B21S-LC
Mfr.Part #
AE105E23B21S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Flange
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Housing Color :
Datasheets
AE105E23B21S-LC
Conesys AE105E23B21S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 21 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE105E23B21S-LC Overview
AE105E23B21S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E23B21S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE105E23B21S-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT