AE105E23B21S
Mfr.Part #
AE105E23B21S
Description
CONN RCPT FMALE 21POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Primary Material :
Metal
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
N (Normal)
Active
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Color :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Voltage Rating :
Datasheets
AE105E23B21S
Conesys AE105E23B21S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE105E23B21S Overview
AE105E23B21S Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E23B21S Applications
There are a lot of Conesys
AE105E23B21S Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER