AE105E23B21PA
Mfr.Part #
AE105E23B21PA
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Base Product Number :
AE105E
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Voltage Rating :
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
13A
Package :
Box
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Datasheets
AE105E23B21PA
Conesys AE105E23B21PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE105E23B21PA Overview
AE105E23B21PA Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E23B21PA Applications
There are a lot of Conesys
AE105E23B21PA Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER