AE105E23B21B
Mfr.Part #
AE105E23B21B
Description
CONN RCPT FMALE 21POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
21
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Termination :
Box
Color :
Bayonet Lock
Primary Material :
Metal
Current Rating (Amps) :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Voltage Rating :
Datasheets
AE105E23B21B
Conesys AE105E23B21B
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE105E23B21B Overview
AE105E23B21B Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E23B21B Applications
There are a lot of Conesys
AE105E23B21B Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER