AE105E21B41PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE105E21B41PA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Product Status :
Active
Base Product Number :
AE105E
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Olive Drab
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Number of Positions :
41
Primary Material :
Metal
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
21-41
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
Package :
Box
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Features :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Size, MIL :
Datasheets
AE105E21B41PA
Conesys AE105E21B41PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE105E21B41PA Overview
AE105E21B41PA Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E21B41PA Applications
There are a lot of Conesys
AE105E21B41PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER