AE105E21B41AA
Mfr.Part #
AE105E21B41AA
Description
CONN RCPT MALE 41POS CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Number of Positions :
41
Shell Size - Insert :
21-41
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Datasheets
AE105E21B41AA
Conesys AE105E21B41AA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE105E21B41AA Overview
AE105E21B41AA Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E21B41AA Applications
There are a lot of Conesys
AE105E21B41AA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER