AE105E21B16SA
Mfr.Part #
AE105E21B16SA
Description
CONN RCPT FMALE 16POS CRIMP
Stock
17
In Stock :
17
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
16
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
21-16
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Datasheets
AE105E21B16SA
Conesys AE105E21B16SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE105E21B16SA Overview
AE105E21B16SA Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E21B16SA Applications
There are a lot of Conesys
AE105E21B16SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER