AE105E21B16S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE105E21B16S
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 16POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
Package :
Box
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Base Product Number :
AE105E
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Product Status :
Active
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating :
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Features :
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Positions :
16
Datasheets
AE105E21B16S
Conesys AE105E21B16S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE105E21B16S Overview
AE105E21B16S Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E21B16S Applications
There are a lot of Conesys
AE105E21B16S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER