AE105E21B16BA
Mfr.Part #
AE105E21B16BA
Description
CONN RCPT FMALE 16POS CRIMP
Stock
17
In Stock :
17
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
Shell Size, MIL :
Color :
Orientation :
A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Current Rating (Amps) :
Shell Size - Insert :
21-16
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
16
Termination :
Crimp
Datasheets
AE105E21B16BA
Conesys AE105E21B16BA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE105E21B16BA Overview
AE105E21B16BA Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E21B16BA Applications
There are a lot of Conesys
AE105E21B16BA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER