AE105E21B16B
Mfr.Part #
AE105E21B16B
Description
CONN RCPT FMALE 16POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Product Status :
Active
Voltage Rating :
Number of Positions :
16
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
Datasheets
AE105E21B16B
Conesys AE105E21B16B
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp - Olive Drab Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE105E21B16B Overview
AE105E21B16B Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E21B16B Applications
There are a lot of Conesys
AE105E21B16B Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER