AE105E21B11SA
Mfr.Part #
AE105E21B11SA
Description
CONN RCPT FMALE 11POS CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
21-11
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Flange
Current Rating (Amps) :
23A
Voltage Rating :
Box
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
11
Orientation :
A
Color :
AE105E
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Primary Material :
Metal
Datasheets
AE105E21B11SA
Conesys AE105E21B11SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Bayonet Lock
AE105E21B11SA Overview
AE105E21B11SA Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E21B11SA Applications
There are a lot of Conesys
AE105E21B11SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER