AE105E21B11P-LC
Mfr.Part #
AE105E21B11P-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
12
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Box
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AE105E21B11P-LC
Conesys AE105E21B11P-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 11 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE105E21B11P-LC Overview
AE105E21B11P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E21B11P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE105E21B11P-LC Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT