AE105E15B15PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE105E15B15PA-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
AE105E
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Note :
Contacts Not Included
Material Flammability Rating :
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Housing Color :
Olive Drab
Features :
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Shell Finish :
Cadmium
Product Status :
Active
Package :
Box
Number of Positions :
15
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
Datasheets
AE105E15B15PA-LC
Conesys AE105E15B15PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 15 Positions Cadmium A Bayonet Lock
AE105E15B15PA-LC Overview
AE105E15B15PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE105E15B15PA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE105E15B15PA-LC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT