ADV7127KRZ50
Mfr.Part #
ADV7127KRZ50
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC DAC VIDEO 50MHZ 3.3/5V 28SOIC
Digital to Analog Converters (DAC)
Qualification Status :
COMMERCIAL
Input Bit Code :
BINARY
Technology :
CMOS
Temperature Grade :
Industrial
Pin Count :
28
Terminal Pitch :
1.27 mm
Base Product Number :
ADV7127
Rochester Electronics LLC
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
17.9 mm
Terminal Finish :
MATTE TIN
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of Bits :
10
Analog Output Voltage-Max :
1.4 V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Seated Height-Max :
2.65 mm
Width :
7.5 mm
Linearity Error-Max (EL) :
0.0977%