ADUM1300ARW-RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADUM1300ARW-RL
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Isolators
Number of Pins :
16
Rise / Fall Time (Typ) :
2.5ns 2.5ns
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
100ns, 100ns
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Position :
Dual
Channel Type :
Unidirectional
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Number of Channels :
3
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Height Seated (Max) :
2.65mm
Pulse Width Distortion (PWD) :
40 ns
Number of Terminations :
16
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
JESD-609 Code :
e0
Type :
GENERAL PURPOSE
Data Rate :
1Mbps
Inputs - Side 1/Side 2 :
3/0
Surface Mount :
yes
Common Mode Transient Immunity (Min) :
25kV/μs
Terminal Form :
Gull wing
Propagation Delay :
100 ns
Series :
iCoupler®
Output Current :
30mA
Pin Count :
Pbfree Code :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Isolated Power :
No
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
ADUM1300
Supply Voltage :
3V
Datasheets
ADUM1300ARW-RL
Introducing Digital Isolators Analog Devices, Inc. ADUM1300ARW-RL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Channels:3, Number of Terminations:16, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Type:GENERAL PURPOSE, Base Part Number:ADUM1300, ADUM1300ARW-RL pinout, ADUM1300ARW-RL datasheet PDF, ADUM1300ARW-RL amp .Beyond Digital Isolators Analog Devices, Inc. ADUM1300ARW-RL ,we also offer ADUM1440ARQZ, ACML-7410-500E, MAX14931CASE+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.