ADC16DX370RMER
Mfr.Part #
ADC16DX370RMER
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
56-WFQFN Exposed Pad
Description
IC ADC 56WQFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Base Part Number :
ADC16DX370
Number of Terminations :
56
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lead Free :
Lead Free
Length :
8mm
Sampling Rate :
370 Msps
Pin Count :
56
Output Format :
Serial
Thickness :
750μm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Position :
QUAD
ECCN Code :
3A001.A.5.A.5
Temperature Grade :
Industrial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
800μm
Number of Analog In Channels :
2
Terminal Form :
NO LEAD
Power Dissipation :
1.6W
Mounting Type :
Surface Mount
Analog Input Voltage-Min :
-1.7V
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Integral Nonlinearity (INL) :
4.5 LSB
Max Operating Temperature :
85°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
1.2V
Analog Input Voltage-Max :
1.7V
Number of Bits :
16
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Type :
Analog, Digital
Number of Pins :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
56-WFQFN Exposed Pad
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Power Consumption :
1.61W
Number of Functions :
1
Width :
8mm