ADC12DJ3200AAVT
Mfr.Part #
ADC12DJ3200AAVT
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
144-FBGA, FCBGA
Description
IC ADC 144FCBGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Analog Input Voltage-Max :
1.04V
Base Part Number :
ADC12DJ3200
Number of Analog In Channels :
2
Sampling Rate :
3200 MHz
Terminal Position :
BOTTOM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.8mm
Height :
1.94mm
Length :
10mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Inputs :
21
Number of Bits :
12
JESD-609 Code :
e1
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Width :
10mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Number of Terminations :
144
Terminal Form :
Ball
Number of Pins :
144
Supply Voltage :
1.1V
Package / Case :
144-FBGA, FCBGA
Analog Input Voltage-Min :
-1.04V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Thickness :
1.45mm
Max Operating Temperature :
85°C