ADC1005S060TS/C1'1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADC1005S060TS/C1'1
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC ADC 10BIT 28SSOP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Terminal Position :
Dual
Sampling Rate :
60 MHz
Published :
Configuration :
ADC
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Output Bit Code :
BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY, GRAY CODE
Data Interface :
Parallel
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Inputs :
1
Width :
5.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Analog In Channels :
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Reference Type :
External
Height Seated (Max) :
2mm
Number of Terminations :
28
Qualification Status :
Not Qualified
Sampling Rate (Per Second) :
60m
Number of Bits :
10
Voltage - Supply, Analog :
5V
Base Part Number :
ADC1005S
Pin Count :
28
Input Type :
Single Ended
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
5V
Introducing Analog to Digital Converters (ADC) NXP Semiconductors ADC1005S060TS/C1'1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:28, Base Part Number:ADC1005S, Mounting Type:Surface Mount, ADC1005S060TS/C1'1 pinout, ADC1005S060TS/C1'1 datasheet PDF, ADC1005S060TS/C1'1 amp .Beyond Analog to Digital Converters (ADC) NXP Semiconductors ADC1005S060TS/C1'1 ,we also offer ADC104S051CIMM/NOPB, ADS7052IRUGR, ADS7047IRUGR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.