ADADC84Z-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADADC84Z-10
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
32-CDIP (0.900, 22.86mm)
Datasheet
Download
Description
10-BIT SAR ADC
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Product Status :
Active
Output Format :
SERIAL, PARALLEL, WORD
Sampling Rate (Per Second) :
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Supply, Analog :
5V
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Analog Input Voltage-Max :
10 V
Terminal Position :
Dual
Supplier Device Package :
32-BBDIP-H
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminals :
32
Reference Type :
Internal
Features :
Terminal Finish :
TIN LEAD
Package / Case :
32-CDIP (0.900, 22.86mm)
Package :
Bulk
Negative Supply Voltage-Nom :
-12 V
Surface Mount :
No
Configuration :
ADC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Rochester Electronics LLC
Input Type :
Number of A/D Converters :
1
Width :
22.86 mm
Data Interface :
Series :
Number of Inputs :
Linearity Error-Max (EL) :
0.048%
Architecture :
SAR
Number of Bits :
12
Seated Height-Max :
5.72 mm
Analog Input Voltage-Min :
-10 V
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Output Bit Code :
COMPLEMENTARY BINARY, COMPLEMENTARY 2S COMPLEMENT, COMPLEMENTARY OFFSET BINARY
Converter Type :
ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
2.54 mm