ADA4610-4ARZ
Mfr.Part #
ADA4610-4ARZ
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC OPAMP JFET 4 CIRCUIT 14SOIC
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Number of Terminations :
14
Number of Pins :
14
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Neg Supply Voltage-Max (Vsup) :
-18V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
ADA4610
Max Supply Current :
1.7mA
Pbfree Code :
No
Terminal Pitch :
1.27mm
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.0015μA
Unity Gain BW-Nom :
15400 kHz
Output Type :
Rail-to-Rail
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
±4.5V~15V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Common Mode Rejection Ratio :
94 dB
Voltage - Input Offset :
400μV
Number of Functions :
Output Current per Channel :
79mA
Height :
1.5mm
Max Frequency :
10kHz
Contact Plating :
Tin
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
4mm
JESD-609 Code :
e3
Input Offset Voltage (Vos) :
1mV
-3db Bandwidth :
9.5MHz
Bandwidth :
16.3MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
Voltage Gain :
98dB
Terminal Form :
Gull wing
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
117dB
Slew Rate :
61V/μs
Current - Input Bias :
5pA
Number of Circuits :
Supply Voltage Limit-Max :
18V
Packaging :
Tube
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Amplifier Type :
J-FET
Factory Lead Time :
8 Weeks
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-5V
Operating Supply Current :
1.6mA
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
5V
Quiescent Current :
1.6mA
Lead Free :
Contains Lead
Length :
8.75mm
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
ADA4610-4ARZ
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. ADA4610-4ARZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Number of Pins:14, Base Part Number:ADA4610, Bandwidth:16.3MHz, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, ADA4610-4ARZ pinout, ADA4610-4ARZ datasheet PDF, ADA4610-4ARZ amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. ADA4610-4ARZ ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. ADA4610-4ARZ
79mA per Channel 5pA 94 dB Instrumentational OP Amps 0.0015μA ±4.5V~15V ADA4610 14 Pins 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
ADA4610-4ARZ Overview
There is a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case in which the instrumentation amplifier is packaged. Buffer amps of this type are called J-FET-types. A Tube case is used to deliver the buffer op amp. The number of terminations is approaching the 14 mark. The total number of pins on linear amplifier is 14. The linear amplifier should be run at 5V at all times, so please keep that in mind when using it. 14 pins are included on the operational amplifiers. As far as the input offset voltage is concerned, linear amplifier rates at 1mV. For this electronic part, it is recommended that you mount it with type Surface Mount. It is important to note that this linear amplifier works well at a temperature of -40°C~125°C when it comes to operating temperatureIt is possible to operate this buffer amplifier from a supply current of 1.6mA . 98dB should be the voltage gain. A linear amplifier like this has 4 circuits on it. A benefit of this op amp ic is that it outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many advantages it has to offer. There is an 1.6mA quiescent current running through op amp ic.
ADA4610-4ARZ Features
14 Pins
supply voltage of 5V