ADA4610-2BRZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADA4610-2BRZ
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC OPAMP JFET 2 CIRCUIT 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
±4.5V~15V
Unity Gain BW-Nom :
15400 kHz
Input Offset Voltage (Vos) :
400μV
Supply Voltage :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
540.001716mg
Frequency Compensation :
yes
Operating Supply Current :
3mA
Qualification Status :
Not Qualified
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.0015μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Output Current per Channel :
79mA
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Current-Max :
4mA
Bandwidth :
16.3MHz
Height :
1.05mm
Voltage Gain :
100dB
Pbfree Code :
No
Architecture :
VOLTAGE-FEEDBACK
Quiescent Current :
1.6mA
Power Supplies :
+-5/+-15V
Base Part Number :
ADA4610
Input Voltage Noise Density :
14nV/sqrt Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
8
Current - Input Bias :
5pA
Pin Count :
8
Number of Channels :
2
Common Mode Rejection Ratio :
115 dB
Voltage - Input Offset :
200μV
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
-3db Bandwidth :
9.5MHz
Lead Free :
Contains Lead
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Functions :
2
Slew Rate :
61V/μs
Amplifier Type :
J-FET
Low-Offset :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Width :
4.5mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Low-Bias :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-5V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
125dB
Number of Pins :
Output Type :
Rail-to-Rail
Packaging :
Tube
Surface Mount :
Operating Temperature :
-40°C~125°C