AD9283BRS-50
Mfr.Part #
AD9283BRS-50
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC ADC 8BIT PIPELINED 20SSOP
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~3.6V
Voltage - Supply, Digital :
2.7V~3.6V
Height Seated (Max) :
2mm
Packaging :
Tube
Terminal Form :
Gull wing
Sampling Rate :
50 MHz
Number of Terminations :
20
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Dual
Number of Analog In Channels :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Sample and Hold / Track and Hold :
TRACK
Qualification Status :
COMMERCIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Inputs :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Output Bit Code :
OFFSET BINARY
Architecture :
Pipelined
Length :
7.2mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Number of Bits :
8
Terminal Finish :
TIN LEAD
Data Interface :
Parallel
Supply Voltage :
3V
Input Type :
Differential, Single Ended
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.65mm
Configuration :
S/H-ADC
Sampling Rate (Per Second) :
50m
Reference Type :
Internal
Width :
5.3mm
Pin Count :
20
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Datasheets
AD9283BRS-50
Introducing Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9283BRS-50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), AD9283BRS-50 pinout, AD9283BRS-50 datasheet PDF, AD9283BRS-50 amp .Beyond Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9283BRS-50 ,we also offer ADC104S051CIMM/NOPB, ADS7052IRUGR, ADS7047IRUGR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. AD9283BRS-50
Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9283BRS-50 Overview
AD9283BRS-50 Features
The AD9283BRS-50 ADC features an array of technical enhancements that bolster its performance in demanding environments. It includes an internal sample-and-hold circuit, ensuring accurate signal sampling and reduction in external component needs. The device supports a full 8-bit resolution without missing codes and offers a differential nonlinearity (DNL) that is typically less than ±1 LSB. This robust performance is further supported by its ability to operate over a wide power supply range from 2.7V to 5.5V.