AD9238BST-65
Mfr.Part #
AD9238BST-65
Package / Case
64-LQFP
Description
IC ADC 12BIT PIPELINED 64LQFP
Analog to Digital Converters (ADC)
Analog Input Voltage-Min :
1V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reference Type :
External, Internal
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
64
Height Seated (Max) :
1.6mm
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Feature :
Simultaneous Sampling
Converter Type :
ADC, FLASH METHOD
Number of Inputs :
2
Number of Analog In Channels :
2
Analog Input Voltage-Max :
2V
Voltage - Supply, Digital :
2.25V~3.6V
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Pitch :
0.4mm
Sampling Rate :
65 MHz
Sampling Rate (Per Second) :
65M
Reach Compliance Code :
Unknown
Pin Count :
64
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Supply Voltage :
3V
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
64-LQFP
Terminal Form :
Gull wing
Width :
7mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~3.6V
Length :
7mm