AD9238BST-40
- Mfr.Part #
- AD9238BST-40
- Manufacturer
- Analog Devices, Inc.
- Package / Case
- 64-LQFP
- Datasheet
- Download
- Description
- IC ADC 12BIT PIPELINED 64LQFP
- Stock
- 3
- In Stock :
- 3
- Manufacturer :
- Analog Devices, Inc.
- Product Category :
- Analog to Digital Converters (ADC)
- Surface Mount :
- yes
- Packaging :
- Tray
- Configuration :
- S/H-ADC
- Terminal Finish :
- TIN LEAD
- Package / Case :
- 64-LQFP
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 240
- Analog Input Voltage-Min :
- 1V
- Data Interface :
- Parallel
- Pin Count :
- 64
- Terminal Pitch :
- 0.4mm
- Reach Compliance Code :
- Unknown
- JESD-30 Code :
- S-PQFP-G64
- Reference Type :
- External, Internal
- Voltage - Supply, Digital :
- 2.25V~3.6V
- Number of Terminations :
- 64
- Number of Inputs :
- 2
- Pbfree Code :
- No
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Height Seated (Max) :
- 1.6mm
- Ratio - S/H:ADC :
- 1:1
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 30
- Width :
- 7mm
- Terminal Position :
- QUAD
- Sample and Hold / Track and Hold :
- SAMPLE
- Supply Voltage :
- 3V
- Voltage - Supply, Analog :
- 2.7V~3.6V
- Number of Bits :
- 12
- Sampling Rate (Per Second) :
- 40m
- Length :
- 7mm
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Converter Type :
- ADC, FLASH METHOD
- Terminal Form :
- Gull wing
- Number of Analog In Channels :
- 2
- Architecture :
- Pipelined
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Operating Temperature :
- -40°C~85°C
- JESD-609 Code :
- e0
- Sampling Rate :
- 40 MHz
- Input Type :
- Differential, Single Ended
- Analog Input Voltage-Max :
- 2V