AD9238BCPZ-65
Mfr.Part #
AD9238BCPZ-65
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Description
IC ADC 12BIT PIPELINED 64LFCSP
Stock
5
In Stock :
5
Terminal Pitch :
0.5mm
Feature :
Simultaneous Sampling
Number of Bits :
12
Base Part Number :
AD9238
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply, Digital :
2.25V~3.6V
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~3.6V
Pin Count :
64
Sampling Rate (Per Second) :
65M
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
NO LEAD
Width :
9mm
Analog Input Voltage-Min :
1V
Data Interface :
Parallel
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Number of Terminations :
64
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
8 Weeks
Sampling Rate :
65 MHz
Number of Analog In Channels :
2
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
S-XQCC-N64
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Converter Type :
ADC, FLASH METHOD
Terminal Position :
QUAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
3V
Number of Inputs :
2
Analog Input Voltage-Max :
2V
Length :
9mm
Datasheets
AD9238BCPZ-65
Analog Devices, Inc. AD9238BCPZ-65
Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9238BCPZ-65 Overview
AD9238BCPZ-65 Features
The AD9238BCPZ-65 boasts a series of features designed for robust performance in complex systems. These include low power operation at 1.8 V, a flexible input range, and an output data rate that supports both high-speed and high-resolution applications. The device also offers a differential input which enhances noise immunity and supports a broad input bandwidth, making it suitable for a wide array of signal processing tasks.