AD9236BCP-80
Mfr.Part #
AD9236BCP-80
Package / Case
32-WFQFN Exposed Pad, CSP
Description
IC ADC 12BIT 80MSPS 32-LFCSP
Analog to Digital Converters (ADC)
Number of A/D Converters :
2
Converter Type :
ADC, FLASH METHOD
Sampling Rate :
80 MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Sampling Rate (Per Second) :
80m
Width :
5mm
Pin Count :
32
Length :
5mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
32-WFQFN Exposed Pad, CSP
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Finish :
TIN LEAD
Analog Input Voltage-Max :
2V
Analog Input Voltage-Min :
1V
Terminal Position :
QUAD
Number of Bits :
12
Height Seated (Max) :
1mm
Number of Terminations :
32
JESD-609 Code :
e0
Terminal Pitch :
0.5mm
Packaging :
Tray
Number of Analog In Channels :
1
Output Format :
PARALLEL, WORD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Supply Voltage :
3V