AD9235BRURL7-65
Mfr.Part #
AD9235BRURL7-65
Package / Case
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC ADC 12BIT PIPELINED 28TSSOP
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~3.6V
Output Bit Code :
OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY
Base Part Number :
AD9235
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
28
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
28
Package / Case :
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of Inputs :
JESD-609 Code :
e0
Analog Input Voltage-Max :
2V
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply, Digital :
2.25V~3.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
ECCN Code :
EAR99
Sampling Rate (Per Second) :
65M
Length :
9.7mm
Number of Analog In Channels :
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Terminal Pitch :
0.65mm
Power Supplies :
2.53V
Width :
4.4mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Sampling Rate :
65 Msps
Resolution :
1.5 B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AD9235BRURL7-65
Introducing Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9235BRURL7-65 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AD9235, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Package / Case:28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, AD9235BRURL7-65 pinout, AD9235BRURL7-65 datasheet PDF, AD9235BRURL7-65 amp .Beyond Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9235BRURL7-65 ,we also offer ADC104S051CIMM/NOPB, ADS7052IRUGR, ADS7047IRUGR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.