AD9235BRU-65
Mfr.Part #
AD9235BRU-65
Package / Case
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC ADC 12BIT PIPELINED 28TSSOP
Stock
9
In Stock :
9
Analog to Digital Converters (ADC)
Resolution :
1.5 B
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~3.6V
JESD-609 Code :
e0
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Length :
9.7mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Base Part Number :
AD9235
Supply Voltage :
3V
Sample and Hold / Track and Hold :
SAMPLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Type :
Single
Power Dissipation :
320mW
Architecture :
Pipelined
Differential Nonlinearity :
0.8 LSB
Number of Terminations :
28
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Analog Input Voltage-Min :
0.5V
Configuration :
S/H-ADC
Output Bit Code :
OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY
Integral Nonlinearity (INL) :
1.3 LSB
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Number of Channels :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Width :
4.4mm
Polarity :
Unipolar
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Voltage - Supply, Digital :
2.25V~3.6V
Max Power Dissipation :
350mW
Pin Count :
28
Min Supply Voltage :
2.7V
Max Supply Voltage :
3.6V
Analog Input Voltage-Max :
2V
Packaging :
Tube
1:1
Signal to Noise Ratio (SNR) :
70.5 dB
Sampling Rate :
65 Msps
Operating Supply Voltage :
3V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Sampling Rate (Per Second) :
65M
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Pins :
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
AD9235BRU-65
Introducing Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9235BRU-65 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AD9235, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Channels:1, Package / Case:28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, AD9235BRU-65 pinout, AD9235BRU-65 datasheet PDF, AD9235BRU-65 amp .Beyond Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9235BRU-65 ,we also offer ADC104S051CIMM/NOPB, ADS7052IRUGR, ADS7047IRUGR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.