AD9235BRU-20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD9235BRU-20
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC ADC 12BIT PIPELINED 28TSSOP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Number of Bits :
12
Input Type :
Differential, Single Ended
Analog Input Voltage-Min :
0.5V
Analog Input Voltage-Max :
2V
Data Interface :
Parallel
Package / Case :
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Width :
4.4mm
Sampling Rate (Per Second) :
20m
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Sampling Rate :
20 MHz
Voltage - Supply, Digital :
2.25V~3.6V
Reach Compliance Code :
Unknown
Reference Type :
External, Internal
Number of Functions :
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
S/H-ADC
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
28
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Analog In Channels :
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Terminal Position :
Dual
Length :
9.7mm
Number of Inputs :
Architecture :
Pipelined
Ratio - S/H:ADC :
1:1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Voltage :
3V
Sample and Hold / Track and Hold :
SAMPLE
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~3.6V