AD9214BRSZ-65
Mfr.Part #
AD9214BRSZ-65
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC ADC 10BIT PIPELINED 28SSOP
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Power Supplies :
3V
Voltage - Supply, Digital :
2.7V~3.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Integral Nonlinearity (INL) :
1.9 LSB
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Input Capacitance :
5pF
Min Supply Voltage :
2.7V
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~3.6V
Operating Supply Voltage :
3V
Differential Nonlinearity :
-1 LSB
Data Interface :
Parallel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
AD9214
Number of Functions :
1
Signal to Noise Ratio (SNR) :
58.3 dB
Number of Analog In Channels :
1
Radiation Hardening :
No
Length :
10.34mm
Polarity :
Unipolar
Configuration :
S/H-ADC
Packaging :
Tube
Pin Count :
28
Power Dissipation :
300mW
Max Power Dissipation :
325mW
Reference Type :
Internal
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Bits :
10
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
No
Min Input Voltage :
1.18V
Height :
1.79mm
Width :
5.38mm
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Pins :
28
Sampling Rate (Per Second) :
65M
Sample and Hold / Track and Hold :
TRACK
Input Type :
Differential, Single Ended
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Output Bit Code :
OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY
Resolution :
1.25 B
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Supply Voltage :
3.6V
Number of Channels :
Max Input Voltage :
1.28V
Sampling Rate :
65 Msps
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Terminations :
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage :
3V